Dolar 19,0406
Euro 20,5376
Altın 1.189,48
BİST 4.964,38
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Çok Bulutlu
İstanbul
11°C
Çok Bulutlu
Per 14°C
Cum 15°C
Cts 15°C
Paz 19°C

Öğretmenler Dikkat: Branşınız Buysa Ek Ders Ücretleriniz Artırıldı

Öğretmenler Dikkat: Branşınız Buysa Ek Ders Ücretleriniz Artırıldı
1 Mart 2023 14:39

Öğretmenler Dikkat: Branşınız Buysa Ek Ders Ücretleriniz Artırıldı

Eğitim-İş’ten yapılan açıklama:

25.08.2021 tarih ve 31579 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren, Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2022 ve 2023 yıllarını Kapsayan 6.Dönem Toplu Sözleşmenin, “Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme” başlıklı İkinci bölümünün 8. maddesinde lisansüstü öğrenim gören öğretmenlere ilave ek ders ücreti; “Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden yüksek lisans ve doktora yapmış olanlara, fiilen girdikleri dersler için ödenecek ek ders ücretleri sırasıyla %7 ve %20 artırımlı ödenir.” şeklinde düzenlenmiştir.

Ancak uygulamada, rehber öğretmenlerin fiilen ders yapmadığı gerekçesiyle bu düzenlemeye ilişkin ek ders ödemeleri konusunda mağduriyet yaratılmaktadır.
Eğitim-İş olarak üyemiz adına açtığımız davada mahkeme;” rehberlik öğretmeni olarak görev yapan davacının işin doğası gereği fiilen ders görevinin olmadığı, dolayısıyla davacıdan fiilen derse girme gibi bir koşulun aranamayacağı, rehberlik görevinin fiilen yapılmasının yeterli olacağı, lisans sonrası kendilerini geliştirmeleri, mesleki hayatlarına katkı sağlayabilmeleri adına yüksek lisans yapmış olan rehber öğretmenlere de ayrım gözetilmeksizin artırımlı ek ders ücreti ödenmesi gerektiği, aksi yönde tesis edilen dava konusu işlemde hukuka ve mevzuat hükümlerine uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır.” gerekçesine işaret ederek, talebimizi haklı bulduğunu ve davanın kabulüne karar verdiğini duyurmuştuk.

Bu aşamada ise idarenin istinaf talebi sonrasında Samsun Bölge İdare Mahkemesi 4.İdari Dava Dairesi 2022/1489E. 2023/50K. sayılı ilamıyla kısmen düzeltilerek onanmak suretiyle kesinleşmiştir.

Bununla birlikte önemle dikkat çekilmesi gereken husus ise Bölge İdare Mahkemesi kararında da vurgulandığı üzere, ücretin hak edildiği tarihten itibaren 60 gün içine idareye başvurulması ve yine süresi içinde dava açılması gerekliliği söz konusudur. Meselenin bu yönü davanın süre bakımından incelenmesi noktasında oldukça önemlidir. Bu süreler içinde başvuru yapılmayan ücretler bakımından dava açılamayacağına işaret etmek gerekir.

Netice olarak mahkeme, lisansüstü öğrenim gören rehber öğretmenlerin de ek ders ücretlerinin artırımlı şekilde almaları gerektiğine hükmetmiştir.

MEB’i bu konuda tekraren uyarıyoruz! Toplu sözleşmeden doğan bu hakların ödenmemesi halinde Bakanlık binlerce davanın açılmasına sebep olacak ve kasten kamu zararı ortaya çıkarılmış olacaktır. Bu konudaki tazmin sorumluluğu da buna sebebiyet verenlerin üzerindedir.

Eğitim-İş olarak konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.

ETİKETLER: , ,
Memurlar için haber merkezi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.