Settar Aslan, Asgari Ücret ve Kamu İşçileri Hakkında Açıklama Yaptı!

Settar Aslan, Asgari Ücret ve Kamu İşçileri Hakkında Açıklama Yaptı!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Öz Orman – İş sendikası Genel Başkanı Settar Aslan, düzenlenen basın toplantısında gündemde yer alan konularla ilgili açıklamalar yaptı. 2023 yılında yaşanan olayların da değerlendirildiği toplantıya sendika üyeleri ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Settar Aslan Basın Açıklaması

Settar Aslan’ın düzenlediği basın açıklaması şu şekilde:

“Siyonist Dünyasına Karşı Dünya Sivil Toplum Örgütlerini Birleşmeye Davet Ediyorum.

Siyonist İsrail’in yaklaşık 3 aydır yapmış olduğu katliamlara karşı Türkiye öncülüğünde atılan adımları destekliyoruz. Vahşetin ilk gününden bu yana Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Gazze davasına yönelik vermiş olduğu mesajlarda dünya gündeminde yer edinmeye başladı.

İsrail’e yönelik atılan boykot adımlarının Dünya Sivil Toplum örgütleri açısından da ele alınması gerektiğine inanıyoruz. Öz Orman İş olarak başta üyesi bulunduğumuz EFFAF ve diğer uluslararası konfederasyon ve bağlı sendikaları ile birlikte İsrail’de yaşanan soykırımın durdurulması için sorumluluk almaya davet ediyorum.

Aynı zamanda Türkiye’deki sivil toplum örgütlerinin de insanlığın yok edildiği Filistin için bir olmaya, birlikte adım atmaya davet ediyoruz.

Bizler atılan boykot adımlarını olumlu bulduğumuzu, yerli ve milli adımların daha da genişletilmesi gerektiğini tekrar hatırlatmak istiyoruz. Öz Orman olarak TROY bankacılık sistemi başta olmak üzere yerli adımları attığımızı da buradan belirtmek istiyorum.” dedi ve devam etti.

Makas Açılmamalı

”Seçim vaatleri arasında olan memura seyyanen 8 Binlik zammın bu yıl kapsamı genişletilerek işçileri de kapsaması gerektiğini düşünüyoruz.

Verilen maaşların işçilerin ev-kira barınma giderleri göz önüne alındığında yetersiz kaldığını, memurlara verilecek olan zam oranıyla birlikte 30 Bin lirayı aşması beklenen memur zam oranının işçileri de kapsayacak şekilde düzenlenmesini istiyoruz.

Bizler memur ve işçi arasındaki makasın açılmamasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı ve şu şu sözlerle devam etti.

Asgari Ücret

”Dünya genelinde yaşanan enflasyon artışları gibi maalesef ülkemizde de bu durumdan etkilenmektedir. Artan enflasyon karşısında her geçen gün işçilerimizin alım gücü düşmektedir. Hafta başında başlayan asgari ücret görüşmelerinin de alım gücü ve enflasyon olmak üzere iki başlıkta değerlendirilmesini bekliyoruz.

Ayrıca hükümet yetkililerinin yapmış olduğu açıklamalarda ‘vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz açıklamaları yaklaşık 8 milyon işçiyi umutlandırmaktadır.

Hükümet asgari ücret konusunda tek zam konusunu değerlendirirken bu konuda bir uyarıda bulunmak istiyoruz. Asgari ücrette öze dönüş düşünülürken yapılacak olan çalışmalar neticesinde yüksek bir zamla hem işçi hem de işverenin memnun edilmesi sağlanmalıdır. Asgari ücrette öze dönüşün sağlanması noktasında olağanüstü durumların oluşması halinde görüşmeler için kapının açık kalması önemlidir. Toplu sözleşmelerde öze dönüşün konuşulduğu şu günlerde önemli bir konuyu da sizlere hatırlatmak istiyorum;